منوی اصلی


آرشیو موضوعی

ورزش

مذهب

علم روز

سلامت

سیاست

فرهنگ و هنر

خانه و خانواده

عکس/کاریکاتور

آرشیو ماهانهلینک دوستان

آخرین لینکهای روز

دایرکتوری تبادل لینک

لینکدونی روزانه

عفاف

لیست کامل پیوندها

آمار بازدید

آمار بازدید :
» تعداد مطالب :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :


تبلیغات

مطالب خواندنی

اَبر برچسبهااگر این مطلب را بخوانید دیگر نوشابه نمی خورید!

اگر می خواهید وزن خود را کاهش دهید ، به جای نوشابه های گازدار یا شربت های شیرین ، آب بنوشید .

پژوهشگران با بررسی بیش از 310 نفر از افراد چاق ؛ اثر مصرف آب به جای نوشابه را بر وزن آنان ارزیابی کردند .

این بررسی که 6 ماه طول کشید ، نشان داد ، اگر این افراد ، مصرف نوشابه را به طور کامل کنار بگذارند ، می توانند وزن خود را کاهش دهند .

شواهد این بررسی همچنین نشان داد ، با حذف نوشابه از رژیم غذایی ، موفقیت این افراد در باقی ماندن در وزن خود و جلوگیری از بازگشت اضافه وزن نیز بیش از دیگران است .

مضرات نوشابه های گازدار


1- پـوسیدگی دندان ها : تمام نوشابه های گازدار خاصیت اسیدی داشته و سبب فرسایش مینای دندان ها می شود . همچنین مقدار قند بالای این محصولات ، پوسیدگی دندان ها را تسریع می کنند .

2- چاقی : نوشابه های گازدار از آب تصفیه شده ، افزودنی های مصنوعی و شکر تصفیه شده تهیه می شود . بنابراین بدون هر گونه ارزش تغذیه ای ، و فقط به علت مقدار قند بالایشان ، کالری زیادی دارند که سبب چاقی فرد مصرف کننده می شود . در نوشابه های رژیمی نیز جای شکر معمولی ، از آسپارتام استفاده می کنند که افزون بر اینکه یک ماده اشتهاآور است ، برای سلامتی نیز زیان دارد و مصـرف آن میگرن ، سرگیجه و کاهش توان حافظه را در پی دارد .

3- سوء تغذیـــه : افرادی که به مصرف نوشابه های گازدار اعتیاد دارند و از طرفی از آنجا که این محصولات ، سبب کاهش اشتها می شوند ، بنابراین فرد معتاد ، فقط به مصرف نوشابه های گازدار روی می آورد و به سوء تغذیه دچار می شود .

هنگامی که شما در بطری یک نوشابه گازدار را باز می کنید ، فوری حباب ها و گازهای موجود در آن به بیرون جهیده و ظاهر می شود . گاز این محصولات به علت وجود اسید فسفریک و دی اکسید کربن در ترکیباتشان ، سبب اسیدی شدن این محصولات نیز می شود .

PH نوشابه های گازدار ، بین 2.5 تا 3.5 است که سبب پدید آمدن محیطی اسیدی در معده می شود . در کل مسیر دستگاه گوارش ، فقط معده توان مقاومت در برابر چنین محیط اسیدی را دارد ، اما در دیگر اعضای دستگاه گوارش بدن از جمله دهان ، گلو و مری ، در پی مصرف نوشابه های گازدار ، محیط اسیدی ناهنجاری ایجاد می شود . مخاط دهان ، گلو و مری در برابر اسید ، بسیار حساس و آسیب پذیر است .

اسید فسفریک موجود در این نوشابه ها نیز با رقابت با اسید هیدروکلریک معده عملکرد صحیح معده را تحت تاثیر قرار می دهد . هنگامی که معده ناکارآمد می شود ، غذای مصرفی گوارش نیافته باقی مانده و سبب سوء هاضمه و نفخ می شود . افرادی که از زخم معده و سوزش سر سینه رنج می برند ، باید از مصرف نوشابه های گازدار خودداری کنند .

4 - تاثیر مخرب روی کلیه ها : هنگامی که میزان اسید فسفریک خون افزایش می یابد کلیه ها قادر به دفع سریع آن نیستند بنابراین فشار مضاعفی روی کلیه ها تحمیل می شود. مصرف نوشابه های گازدار موجب می شود تا کلسیم از استخوان ها برداشته شود و درون خون جریان یابد این امر موجب رسوب کلسیم اضافی در کلیه ها و در نهایت منجر به سنگ کلیه می شود.

5 - تاثیر مخرب روی پوست : خون اسیدی روی عملکرد گلوتایتون تاثیر می گذارد . گلوتایتون یک آنزیم با خاصیت آنتی اکسیدانی است . افزون بر آن ، نوشابه های گازدار بدون هر مواد معدنی و ویتامین هستند . افرادی که نوشابه مصرف می کنند معمولا مصرف آب میوه ، شیر و حتی آب را کاهش می دهند و بدن خود را از ویتامین ها و مواد معدنی که برای سلامتی پوست ضروری است ، محروم می کنند . بنابراین پوستشان بیشتر دچار چین و چروک می شود .

6 - تاثیر روی استخوان ها : اسید فسفریک موجود در نوشابه های گازدار ، ماده ای بسیار سمی است . در صنعت ، از اسید فسفریک به عنوان سختی گیر آب استفاده می شود . به این طریق که اسید فسفریک سبب زدودن کلسیم و منیزیم از آب سخت می شود . اسید فسفریک در بدن نیز دارای عملکرد مشابهی است . یعنی یــون کلسیم را از استخوان ها بر می دارد و سبب پوکی استخوان ها می شود .

7 - تاثیر کافئیـــن : به نوشابه های گازدار ، کافئین افزوده می شود تا در مصرف کنندگان اعتیاد و وابستگی ایجاد کند . کافئین موجود در نوشابه های گازدار ، با سرعت بیشتری در مقایسه با نوشیدنی های دیگر حاوی کافئین مانند قهوه و چای جذب بدن می شود . کافئین سبب بر هم خوردن نظم خواب می شود ، نشانه های پیش از قاعدگی را تشدید می کند و سبب کم آبی بدن می شود .

متخصصان امور تغذیه بر این باورند که نوشابه های گازدار سبب چسبندگی خــون ، و افزایش غلظت خون و کند شدن حرکت خون در رگ ها می شود . افزون بر این ، این پدیده ممکن است سبب لخته شدن خون و بروز مشکلات قلبی و مغزی شود .

نوشابه های خنک ، حس چشایی را نیز از بین می برد و در مصرف کننده اشتهای کاذب ایجاد می کند که به چاقی می انجامد .

برای همه آنهایی که نوشیدن نوشابه های گازدار را دوست دارند و فکر می کنند همه چیز را درباره آنها می دانند ...

موارد استفاده از نوشابه های گازدار

▪ تمیز کردن توالت

یک بطری نوشابه را در کاسه توالت ریخته بگذارید ، یک ساعت بماند . سپس آن را با آب شستشو دهید . اسید سیتریک موجود در نوشابه ، لکه های ظرف چینی را هم از بین می برد .

▪ پاک کردن زنگ زدگی روی قشر کرومیومی سپر خودرو

یک آلومینیم فول مچاله کرده و به نوشابه آغشته کنید ، روی سپر خودرو بمالید ؛ زنگ زدگی از بین می رود .

▪ تمیز کردن زنگ زدگی از زوایای باتری خودرو  

یک بطری نوشابه را روی زوایای باتری خودرو بریزید تا زنگ زدگی ها و فرسودگی ها را جوشانده و بیرون ریزد .

▪ برطرف کردن زنگ زدگی پیچ و مهره 

یک پارچه را در نوشابه آغشته کرده و چند دقیقه روی پیچ و مهر بمالید ؛ زنگ زدگی از بین می رود .

▪ پاک کردن چربی از لباس

یک بطری نوشابه را روی لباس ها چرب ریخته و مقداری پاک کننده را هم به آن اضافه کرده و آن را شستشو دهید .
نوشابه ها لکه های چربی را از بین می برد و گرد و غبار را از شیشه اتومبیل پاک می کند .


حال چه باید بکنیم 

نخستین نوشیدنی شیرین و غیر الکلی در جهان ، به شکل یک پاک کننده چند منظوره در آمده است ؛ آیا باید آن را یک پاک کننده چند منظوره بدانیم که به عنوان یک نوشیدنی مصرف می شود ؟
افزون بر این ؛ اگر کمی نوشابه را روی یک تکه گوشت خوک بریزیم و کمی صبر کنیم ، خواهیم دید که کرم ها از درون آن به بیرون می لولند .


و اما حقایق خطرناک دیگری درباره این نوشیدنی های متداول ، pH متوسط نوشیدنی های غیر الکلی ۳/۴ است .
این محیط اسیدی به حدی قوی است که می تواند دندان و استخوان را حل کند . جالب است بدانید ، رشد استخوان  در بدن انسان ، پس از ۳۰ سالگی متوقف می شود . پس از آن ، حدود ۸ تا ۱۸ درصد استخوان ها هر ساله از طریق ادرار بسته به اسیدیته ای که جذب بدن می شود ، تحلیل می رود ( اسیدیته به پتاسیم ، کلسیم ، منیزیم ، فسفر بستگی دارد ، نه طعم غذا ) .

این نوشابه ها همچنین تاثیر آنزیم ها را کم کرده و در دستگاه هاضمه استرس به وجود می آورد .

اگر یک دندان شکسته را در یک بطری نوشابه گازدار بیندازید ، پس از 10 روز خواهید دید که دندان حل می شود . دندان و استخوان تنها اعضای بدن هستند که سال ها پس از مرگ انسان به جا می ماند ؛ حال فرض کنید که این نوشابه ها چه بر سر روده و معده نرم و ظریف می آورند ؛ آنهایی که نوشابه های گازدار دوست دارند ، این بار پیش از خوردن این نوشابه ها ، کمی فکر کنند .

به یاد داشته باشید که بیماری ها ، یک شبه ایجاد نمی شوند ، بلکه در طی سال ها و بر اثر پیروی از رژیم های غذایی نامناسب ایجاد می شوند . بنابراین مصرف نوشابه های گازدار را به کمترین برسانید و به جای آن ، به نوشیدن آب و آب میوه های طبیعی روی آورید .


... برچسب ها : نوشابه-
مرتبط با : سلامت علم روز ---تاریخ انتشار: 1390/11/25
نظرات ()

لوگوی دوستان

 • Daily link

 • مطالب پیشین

  » چرا هیچ‌ زنی عاشق‌تان نمی‌شود؟
  » تفاوت مدرسه دولتی با غیر انتفاعی/ کاریکاتور
  » ده راه برای تربیت کودکی شاد
  » حذف این دختر از المپیک بدلیل حجاب+عکس
  » دعوای تورمی دولت و مجلس / کاریکاتور
  » با همسر عصبانی چطور برخورد کنیم؟
  » فرمول عشق ! (عکس متحرک)
  » بازتاب های بین المللی ساخت پهپاد «RQ- 170» ایرانی
  » رسم​های عجیب ازدواج در جهان
  » کاریکاتور راشاتودی درباره تحریم ایران/ عکس
  » روایت دیگر ماهایا پطروسیان از اظهارات تکان‌دهنده پرستو صالحی

  » لیست کامل مطالب ارسالی  Powered By lifes.mihanblog.com Copyright © 2012 by lifes

  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic