منوی اصلی


آرشیو موضوعی

ورزش

مذهب

علم روز

سلامت

سیاست

فرهنگ و هنر

خانه و خانواده

عکس/کاریکاتور

آرشیو ماهانهلینک دوستان

آخرین لینکهای روز

دایرکتوری تبادل لینک

لینکدونی روزانه

عفاف

لیست کامل پیوندها

آمار بازدید

آمار بازدید :
» تعداد مطالب :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :


تبلیغات

مطالب خواندنی

اَبر برچسبهاراههایی برای رسیدن به آرامش

 آرامش، واژه ای است که متاسفانه امروزه کسی به آن فکر نمی کند و جای آن را آسایش گرفته است.

«مرتضی بذرافشان» دکترای علوم و معارف اسلامی،مشاور در امور مهارت های زندگی دراین باره می گوید:

محققان جهان، بخش عمده بیماری های شایع و عصبی در افراد را ناشی از استرس و عدم آرامش می دانند که معمولا این بیماری ها با دارو رفع نمی شود و دروجود این افراد می ماند.

روش های ساده بسیار برای رسیدن به آرامش وجود دارد که نه هزینه ونه نیاز به پزشک دارد، در این روش انسان باید خود را از درون خود اصلاح کند.
علت اینکه اکثر افراد، کمتر به آرامش درونی می رسند، این است که مسیر زندگی را اشتباه می روند؛ زیرا این افراد زندگی را برای مردم و قهرمان شدن می خواهند؛ درنتیجه حسادت ها، چشم هم چشمی ها، ریاست طلبی، وابستگی به دنیا، نام آور شدن، حرص و طمع مال و... عواملی هستند که باعث سلب آرامش افراد می شوند.

اگر فردی از درون تهی باشد و تمام تلاش خود را صرف فراهم کردن آسایش همسر و فرزندان کند، بیشتراز اینکه آرامش همسر و فرزندان را سلب کند، آرامش خودرا از بین می برد.

راه های رسیدن به آرامش را از دیدگاه اسلام می توان به ۱۲ روش تقسیم کرد:

۱) ذکر و یاد خدا

ذکر و یاد خدا باعث آرامش دل ها است. همان طور که خداوند در سوره رعد آیه ۲۸ می فرماید: الا بذکر الله تطمئن القلوب؛ «دل ها با یاد خدا آرام می گیرند.»

۲) توکل به خدا

کسی که توکل به خداوند نداشته باشد، همیشه دست نیاز به دیگران دراز می کند و این وابستگی موجب سلب آسایش او می شود. این افراد با کوچک ترین مشکل به دیگران متوسل می شوند و هیچ امیدی ندارند. دراین شرایط باید بدانند خود سعی و تلاش کرده و خداوند قهار است و مشکلات آنها را حل می کند.

خداوند در قرآن سوره طلاق آیه ۳ می فرماید: من یتوکل علی الله فهو حسبه:« هرکه به خداوند توکل کند.خداوند او را بس است.»

بنابراین کسی که توکل به خدا داشته باشد، دیگر حرص مشکلات و سختی ها را نمی خورد و خود را به خداوند می سپارد.

۳) نداشتن حرص و طمع

انسان ها هرچقدر ثروتمندتر باشند، به همان میزان آرامش کمتری دارند. هر قدر زندگی ماشینی و امکانات رفاهی و همین، طور آسایش بیشتر باشد، به همان نسبت و به همان تناسب آرامش ما کم می شود.

کسی که به فکر مال اندوزی و طمع باشد، همیشه به این فکر است که ثروتش بیشتر شود، درنتیجه آرامشی ندارد. افرادی که معمولا چشم داشت و یا حسرت مال و علم افراد را می خورند، معمولا از روح روان سالمی برخوردار نیستند.

۴) بالا بردن رشد معنوی

افراد می توانند با رشد معنوی و از طریق دعا کردن و توسل به خداوند و مطالعه، کمبودها و خلاء های خود را برطرف کنند. زیرا با دعا مشکلات آنها حل می شود و به آرامش می رسند.

۵) واقعیت زندگی را قبول کنید

درست است که انسان دوست دارد به کارهای بزرگ ومال وثروت دست پیدا کند و این رفتار ذاتی است، اما زمانی است که فرد تمام سعی وتلاش خود را می کند، اما به آن مرحله از پیشرفت نمی رسد.او نباید ناامید شده و تمام فکرش را روی آن متمرکز کند،زیرا موجب سلب آسایش او می شود.

پیامبر اکرم (ص) می فرماید: ان الله یحب معالی الامور:«خداوند کارهای بلند و گرامی را دوست دارد».

ولی زمانی که افراد به خواسته های خود و آن پیشرفت نمی رسند، باید حسرت نخورند، زیرا حسرت خوردن خود یک عامل از بین بردن آسایش است.

۶) تسلیم مقدرات خداوند باشید

فرض کنید فردی مدام در حال دعا کردن است که خداوند شرایط ازدواج او را با کسی که دوستش دارد فراهم کند، اما دعای او مستجاب نمی شود و او به طرف مقابل خود نمی رسد. این تقدیر خداوند است و نباید بر خواسته های خود پافشاری کند.

برخی افراد می گویند: خداوند در قرآن فرموده که بخوانید مرا، تا اجابت کنم شما را. پس چرا خداوند دعاهای ما را اجابت نمی کند؟ باید در جواب گفت: دلیل آن این است که خداوند صلاح تو را می خواهد و حکمت و سرنوشت تو این طور رقم خورده است.

خداوند در قرآن سوره بقره آیه ۲۱۶ می فرماید: و هو کره لکم و عسی آن تکرهوا شیئاً و هو خیر لکم و عسی أن تحبوا شیئاً و هو شر لکم والله یعلم و انتم لا تعلمون

«شاید چیزی را ناخوش بدارید و در آن خیر شما باشد و شاید چیزی را دوست داشته باشید و برایتان ناپسند افتد خدا می داند و شما نمی دانید.»

اگر هر کاری که نمی شود به آن دست یافت را به دست خداوند سپرد، آرامش انسان زیاد می شود. زیرا خود را درگیر آن کار نمی کند.

۷) ازدواج با همسر خوب:

خداوند در قرآن سوره روم آیه ۲۱ می فرماید: من ایاته ان خلق لکم من انفسکم ازواجا لتسکنوا الیها» از نشانه های او این است که برای شما همسرانی آفرید تا به وسیله آن ها آرام گیرید.»

وقتی مردی وارد خانه می شود و همسرش تمام امکانات را برای او فراهم می کند تا او به آرامش برسد این نعمتی است که باید قدر او را دانست. همین طور زنی که با وجود همسرش احساس آرامش می کند. اخلاق نیک همسران در آرامش افراد بسیار تاثیرگذار است.

۸) استراحت و خواب در شب:

خواب و استراحت شبانه بسیار در آرامش افراد تاثیر دارد. حتی خداوند در قرآن می فرماید: الله الذی جعل لکم اللیل لتسکنوا فیه: «خداوند شب را برای شما پدید آورد تا در آن آرام گیرید.»

۹) پاکیزگی و نظافت:

کسی که پاکیزه و تمیز است معمولا احساس آرامش می کند؛ ولی زمانی که فردی کثیف و بدبو است از این بابت رنج می برد و باعث سلب آسایش او می شود.

۱۰) طهارت داشتن:

بارها و بارها در روایت و احادیث ذکر شده است که انسان دائم الوضو باشد، زیرا وضو باعث آرامش می شود. با غسل های مستحبی در مناسبت ها و ولادت های ائمه اطهار می توان به آرامش رسید، زیرا زمانیکه حس پاک بودن به او دست بدهد، آرامش به او تزریق می شود.

۱۱) خوردن غذای سالم و طبیعی:

در آیات و روایات ذکر شده است خوردن انگور سیاه، زیتون و روغن آن و همین طور خوردن عسل در اعصاب و آرامش موثر است. متاسفانه امروزه غذاهای فست فود که بسیار در روحیه و آرامش انسان ها تاثیر منفی دارد، جای غذاهای سالم و طبیعی را گرفته است.

۱۲) عدم بدبینی و اعتماد به دیگران:

معمولاً افرادی که به دیگران و یا همسر خود شک دارند و بدبین هستند، معمولاً این شک و عدم اعتماد آرامش آنها را به خطر می اندازد. مثلا اگر خانمی همسرش دیربه خانه می آید، در ذهن خود به غلط چنین تصوری دارد که شاید او با کس دیگری است؛ در صورتی که همسرش به دلیل مشغله کاری دیر به منزل رسیده است. به همین دلیل فکرهای منفی روح و روان او در عذاب است.

در آیات روایات آمده است که انسان ها باید اصل را بر نیکی بگذارند؛ مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. / برنا

... برچسب ها : آرامش-
مرتبط با : خانه و خانواده ---تاریخ انتشار: 1390/08/6
نظرات ()

لوگوی دوستان

 • Daily link

 • مطالب پیشین

  » چرا هیچ‌ زنی عاشق‌تان نمی‌شود؟
  » تفاوت مدرسه دولتی با غیر انتفاعی/ کاریکاتور
  » ده راه برای تربیت کودکی شاد
  » حذف این دختر از المپیک بدلیل حجاب+عکس
  » دعوای تورمی دولت و مجلس / کاریکاتور
  » با همسر عصبانی چطور برخورد کنیم؟
  » فرمول عشق ! (عکس متحرک)
  » بازتاب های بین المللی ساخت پهپاد «RQ- 170» ایرانی
  » رسم​های عجیب ازدواج در جهان
  » کاریکاتور راشاتودی درباره تحریم ایران/ عکس
  » روایت دیگر ماهایا پطروسیان از اظهارات تکان‌دهنده پرستو صالحی

  » لیست کامل مطالب ارسالی  Powered By lifes.mihanblog.com Copyright © 2012 by lifes

  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات